• Twitter
  • Facebook
  • Feed

Zagrebačka Mladež HČSP-a odala počast Hrvatima poginulim u „Travanjskoj revoluciji“, te dr. Josipu Franku povodom njegovog rođendana



Dana 10. travnja 2010. delegacija Mladeži HČSP-a Grada Zagreba je zapalila svijeće na zagrebačkom Mirogoju svim hrvatskim vojnicima i civilima poginulim u „Travanjskoj revoluciji“ 1941. godine, te dr. Josipu Franku (10. 4. 1844. – 17. 12. 1911.) povodom njegovog 166. rođendana. Time je Mladež u vrlo emotivnom duhu suosjećanja sa tadašnjim hrvatskim življem odala počast onima koji su svojim životima predstavili jednu od najvećih prekretnica u povijesti hrvatskog naroda – osnutak hrvatske države nakon 839 godina sluganstva tuđincu.

O tome tko je što radio, tko je gdje pogriješio, tko je gdje mogao bolje, više ili manje od vodstva tadašnje NDH se može u nedogled raspravljati. Da je sve bilo savršeno se ne može reći. Nije bilo sve savršeno, kao što nije sve savršeno čak i kod najuspješnijih i najjačih država. No, jedno je sigurno. Detaljnom i objektivnom analizom hrvatske povijesti 20. st. se može sa lakoćom i sigurnošću doći do zaključka da je upravo „Travanjska revolucija“ i cjelokupna bivša hrvatska država temelj osnivanja ove naše današnje Republike Hrvatske. Svak onaj koji osporava ovu činjenicu je ili nedovoljno obrazovan u sferama povijesti, politike i filozofije ili je dio antihrvatske mašinerije kojoj nije draga nikakva Hrvatska, kako ni NDH, tako ni današnja RH.

Mladež se također sjetila velikog pravaškog vođe i Starčevićevog nasljednika dr. Josipa Franka koji je udario takav temelj hrvatske državotvornosti da su se po njemu hrvatski domoljubi nazivali čak i za vrijeme komunističke Jugoslavije – tzv. „frankovci“. Rođen kao bogataš, umro kao siromah. Dr. Josip Frank – s nama je! Bog i Hrvati!Frano Čirko, predsjednik Mladeži HČSP-a – Hrvatske starčevićanske mladeži